KOMUNIKACJA
Oparta jest na sieci dróg utwardzonych i liniach kolejowych. Sieć dróg utwardzonych na opisywanym terenie jest nierównomiernie rozmieszczona, lepiej rozwinięta jest w okolicach Warszawy. Największym węzłem komunikacyjnym jest Warszawa, gdzie zbiegają się drogi o znaczeniu międzynarodowym nr 7 do Gdańska, nr 61 do Augustowa, nr 18 do Białegostoku, nr 2 do Terespola, nr 17 do Lublina, nr 7 do Krakowa, nr 8 do Wrocławia, nr 1 do Katowic i nr 2 do Poznania. Dość dobrze rozwinięta jest sieć dróg krajowych, słabiej miejscami sieć dróg lokalnych. Część dróg lokalnych nie jest dostosowana do cięższych pojazdów, a część ma nawierzchnię żwirową. Dość dobrze rozwinięta jest komunikacja autobusowa – państwowa i prywatna, choć lokalnie liczba kursów jest bardzo ograniczona. W Warszawie zbiegają się główne linie kolejowe. Największe znaczenia mają linie łączące Warszawę z Krakowem, Katowicami, Poznaniem, Gdańskiem, Białymstokiem i Lublinem. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od stolicy po liniach tych kursują pociągi podmiejskie. Istniejące linie kolejowe łączące stolicę z Ostrołęką i Płockiem mają niewielkie znaczenie. Uzupełnieniem transportu kolejowego jest linia osobowej Warszawskiej Kolei Dojazdowej z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego oraz linie kolejek wąskotorowych Sochaczew-Tułowice, Nasielsk-Pułtusk, Mława – Przasnysz i Piaseczno-Nowe Miasto nad Pilicą, świadczące głównie przewozy turystyczne, rzadziej towarowe.
Komunikacja wodna odbywa się w niewielkim rozmiarze ze względu na brak regulacji rzek. Przewozy towarowe, głównie kruszyw, odbywają się wyłącznie Narwią i Kanałem Żerańskim. Przewozy osobowe – turystyczne – są obecnie sezonowe na Wiśle w obrębie Warszawy i w Płocku.
Na opisywanym terenie znajduje się jedno duże lotnisko – wykorzystywane do przewozu osób i towarów w komunikacji krajowej i zagranicznej – Okęcie w Warszawie. Wobec ograniczonej przepustowości tego lotniska i braku możliwości zwiększenia jego powierzchni planuje się wykorzystanie byłego lotniska wojskowego położonego na płn. od Nowego Dworu Mazowieckiego jako drugiego lotniska międzynarodowego położonego w centrum Polski, w sąsiedztwie stolicy.