WYPOCZYNEK I TURYSTYKA
Atrakcyjne miejsca wypoczynku znajdują się wokół Zalewu Zegrzyńskiego, na Pojezierzu Gostynińskim i w okolicach Lidzbarku. Turystyka pobytowa rozwija się nad Wkrą w Glinojecku i w pobliżu jej ujścia do Narwi. Atrakcyjne pod względem pobytu jest ujście Pisy do Narwi. Do wypoczynku zachęcają okolice Broku i Urli.
Turystyka krajoznawcza koncentruje się w miejscach z wybitnymi zabytkami, placówkami kulturalnymi, pamiątkami historycznymi lub o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych. Głównym ośrodkiem turystycznym jest Warszawa. Ważnymi ośrodkami są także Płock, Żelazowa Wola i Pułtusk.
Wśród obiektów przyrodniczych największe znaczenie ma Kampinoski Park Narodowy. Corocznie sporą grupę zwolenników mają spływy organizowane z Lidzbarku rzeką Wel. Walory tradycyjnej kultury ludowej przede wszystkim poznaje się w Puszczy Zielonej.
Turystyka pielgrzymkowa koncentruje się w miejscach kultu religijnego: w Warszawie, Niepokalanowie, Rostkowie, Szymanowie, Przasnyszu i Czerwińsku.
Baza noclegowa będąca podstawą turystyki zorganizowanej najlepsza jest w Warszawie, w niektórych miejscowościach podwarszawskich, nad Zalewem Zegrzyńskim, w Płocku, w Pułtusku i w Lidzbarku. Obsługa przewodnicka dostępna jest w Warszawie oraz w większych miastach. Baza żywieniowa i paliwa są obecnie praktycznie wszędzie dostępne.
Turystyka o charakterze leczniczym i uzdrowiskowym możliwa jest w Otwocku i Konstancinie-Jeziornie.