Kościół poklasztorny Karmelitów Trzewiczkowych, obecnie par. pw. św. Michała Archanioła. Zbudowany w XV w., z fundacji Siemowita IV i jego żony Aleksandry, przebudowany w poł. XVII w., gotycko-barokowy. Murowany z cegły i częściowo otynkowany. Jednonawowy, z wydzielonym prezbiterium. W kaplicy płn. późnogotycka rzeźba „Chrystus na krzyżu” z XVII w. Nagrobek płk. wojsk napoleońskich Charlesa Savary, poległego w 1806 r. pod Kołozębem nad Wkrą. Nagrobek ten wykonany został na odwrocie tureckiej marmurowej fontanny. W 1932 r. płytę rozpiłowano umieszczając nagrobek w obecnym miejscu, a fontannę adaptowano na lawetarz i umieszczono ją w zakrystii. Na płd. elewacji zegar słoneczny. Na terenie przykościelnym, na zach. skrzydle klasztornym, tablica odsłonięta w 1996 r. z krzyżem, orłem i emblematem Polski Walczącej upamiętniająca walczących o wyzwolenie ojczyzny w latach 1939-56, wymieniająca główne formacje zbrojne działające w rejonie Płońska: AK, TAP, NZW, NSZ, BCh, WiN.
Cmentarz rzymskokatolicki: pomnik na zbiorowej mogile żołnierzy poległych w 1920 r., mogiły żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r., groby J. W. Jędrzejewicza i L. Rutkowskiego, pomnik na wspólnej mogile pomordowanych przez Niemców 16 stycznia 1945 r.
Pomnik Henryka Sienkiewicza, z półpostacią pisarza (ul. Płocka). Na postumencie cytat „Imię przechowam, ojcom dorównam i pierwej się złamię niż zegnę”.
Pomniki Leona Rutkowskiego i J. W. Jędrzejewicza, przed miejskim domem kultury (ul. Płocka).
Pomnik Wolności z płaskorzeźbionym portretem Józefa Piłsudskiego, wystawiony w 1933 r., zniszczony w 1940 r., odtworzony w 1993 r. (ul. Płocka róg Kolejowej).
Pomnik z 1959 r. w formie kamienia pamiątkowego poświęcony poległym w walce o wyzwolenie narodowe, w parku im. Konstytucji 3 maja.
Pomnik w miejscu cmentarza żydowskiego przy ul. Warszawskiej. Wystawiony w 1983 r.
Pomnik z 1933 r. z tablicą poświęconą królowi Janowi III Sobieskiemu, wystawiony z okazji 250 rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem (ul. Płocka na dziedzińcu zabudowań poklasztomych). Pomnik harcerzy, w kształcie dłoni w geście „do przysięgi”, zdewastowany, tablica została ukradziona (ul. Płocka róg Kolejowej).
Tablica umieszczona na domu przy placu 15 Sierpnia nr 21 A, upamiętniająca pochodzącego z Płońska Dawida Ben Guriona (1886-1973), tu mieszkającego przez pierwsze 21 lat swego życia. W 1907 r. wyemigrował z Polski. Od 1920 r. był członkiem rady generalnej Światowej Organizacji Syjonistycznej, a w latach 1935-48 przewodniczącym egzekutywy Agencji Żydowskiej. W latach 1948-53 oraz 1955-63 był premierem Izraela i jednocześnie ministrem obrony narodowej tego kraju.
Tablica na domu przy ul. Grunwaldzkiej 22 ku czci mieszkającego tu w latach 1875-77 J. W. Jędrzejewicza. Jego obserwatorium przeniesiono w 1899 r. do Warszawy. Następnie po likwidacji poszczególne przyrządy trafiły do obserwatoriów w Warszawie, Poznaniu i Wilnie. Do dziś zachowała się tylko jedna luneta prawdopodobnie należąca do Jędrzejewicza przechowywana w obserwatorium w Poznaniu.
Tablica z 1979 r. na Szkole Podstawowej przy ul. Wolności 4 poświęcona jej patronowi królowi Bolesławowi Chrobremu z jego płaskorzeźbionym portretem.