GRÓDKI
Wieś wzmiankowana w 1329 r. Pozostałości zespołu dworskiego z XIX w. (stajnia, resztki parku).
W pobliżu wsi szereg stanowisk archeologicznych. W odległości 1 km na wsch. od wsi 5 dużych kurhanów z okresu VI-IV w. p.n.e., a na płd. wsch. duży kurhan o wysokości 2 m i średnicy podstawy 20 m oraz kręgi kamienne, zapewne z 11 w. p.n.e. Na płd. od wsi cmentarzyska: grobów ciałopalnych z VI-IV w. p.n.e. oraz późniejsze z I w. p.n.e. – II w. n.e. z grobami ciałopalnymi, popielnicowymi i jamowymi oraz kręgami kamiennymi. Ok. 3 km na płd. zach. od wsi cmentarzysko kurhanowe z VI-IV w. p.n.e. składające się z ponad 200 obiektów o wysokości do 80 cm i średnicy podstawy do 8 m.
Również w pobliżu wsi na terenie uroczyska „Zwierzyniec” głaz narzutowy – jasnoszary granit grubokrystaliczny, o obwodzie 9,5 m i wysokości 2 m.
5 km na pin. zach. – Płośnica. Wieś, siedziba urzędu gminy. Kościół par. pw. św. Barbary z XIX w.
7 km na płd. – Niechłonin. We wsi kościół par. pw. Wszystkich Świętych z 1757 r. Drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany z ołistwowaniem. Jednonawowy, z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Nawa i prezbiterium nakryte dachami dwuspadowymi. Na kalenicy ośmioboczna sygnaturka. Wewnątrz ołtarz główny z XVIII w. Dzwonnica drewniana z XVIII w. na rzucie kwadratu, konstrukcji słupowej, oszalowana. Jednokondygnacyjna. W górnych częściach ścian po 2 otwory dzwonowe. Dach namiotowy.